
Muzyk amator. Do realizacji swoich pomysłów wykorzystuję oprogramowanie FLstudio. Inspiracji szukam w dźwiękach natury i ideach słowiańskich wierzeń.
Dodałem/am właśnie nowy album
Nad Zielonym Oceanem
Dodałem/am właśnie nowy album
Bogowie słowiańscy
Dodałem/am właśnie nowy album
Mgły słowiańskiej wiary
Jak powstaje utwór
Komponowanie utworu zaczynam zazwyczaj od przypomnienia sobie ostatnich nastrojów i inspiracji jakie chodziły mi po głowie, czyli bardziej emocji niż konkretnych dźwięków. Siadając przed komputerem wiem mniej więcej czego oczekuje od kompozycji jaka ma powstać. To „mniej więcej” jest obszarem nastrojów jakie zaczynam konwertować na rytm i dźwięki. Zaczynam od rytmu. Czasem jest to bas, czasem perkusja. W przypadku basu odgrywam na klawiaturze sekwencje dźwięków szukając odpowiedniego rytmu i melodii. Dla perkusji skupiam się na brzmieniach i rytmie. Dużym wyzwaniem jest zawsze dobranie odpowiednich instrumentów. Jeżeli chodzi o bas, to lubię wyraziste ale głębokie brzmienie strun, bądź syntezatora. Dla perkusji wyszukuje jak najbardziej realnych barw i brzmień. Po ustaleniu rytmu i basu prowadzącego ustalam schemat utworu. Zazwyczaj dziele go na trzy części: początek (wstęp), środek (może być dzielony na mniejsze, powtarzające się elementy) i zakończenie. Każdy z tych części może mieć swoją niezależną rytmikę; wtedy elementem łączącym jest główny wątek melodyczny, lub bas i rytm perkusji.
Następnie komponuje melodię, która będzie głównym motywem utworu (w niektórych gatunkach nie ma melodii, wtedy wprowadza się zmiany rytmiki lub brzmień instrumentów). Melodia to najtrudniejsza i najbardziej pracochłonna część utworu. Niestety trudno przy ogromnej masie istniejących już pomysłów, wymyśleć coś całkowicie oryginalnego. Zazwyczaj szukam inspiracji w motywach etnicznych, które zawsze niezależnie od pochodzenia oferują wspaniały materiał wyjściowy. Tworzenie motywu to mozolne składanie nutek. Najczęściej stosowane przeze mnie metrum to 4/4. W zależności od ilości taktów tych nutek może być 4, 8 , 16 itd. Czym więcej tym melodia bardziej skomplikowana i mniej monotonna. Od metrum zależy rytmika utworu i warto na samym początku ustalić sobie w jakim metrum będzie kompozycja. Oczywiście można je zmieniać w trakcie trwania utworu, ale aby to ładnie brzmiało trzeba jednak trochę doświadczenia. W Fl Studio (i zapewne w każdym innym narzędziu) można sobie metrum ustalić w ustawieniach, co spowoduje odpowiednie narysowanie siatki taktów.
Kolejną ważna sprawą jest dobranie i dopieszczenie brzmień poszczególnych instrumentów. Usta się ich miejsce w przestrzeni, pogłos, głośność, itd.
Na koniec tzw. mastering, czyli dopieszczanie brzmienia całości. Moim zdaniem chyba najtrudniejszy element w procesie tworzenia utworu. Od niego zależy ostateczny odbiór i wrażenie słuchacza.
Gdy już wszystko gotowe (w moim przypadku nigdy nie dochodzę do ideału jaki bym chciał osiągnąć. Koniec pracy nad utworem jest kompromisem pomiędzy jakością, a chęcią zakończenia pracy)generuje plik mp3.
Utworzyłem/am właśnie nowy zespół -
Pneumator
komentarze
0
1.
Wiatrem jesteś


2.
Słońcem jestem


3.
Wodą jesteś


4.
Ogniem Jesteś


5.
Olila


6.
Swarozyc


7.
Biesiada


8.
Poświst


komentarze
5
1.
Perunowe zwycięstwo


2.
Uczta


3.
Bitwa o święty gaj


4.
W cieniu starego dębu


5.
Przedwiośnie

