Ebook vs. książka papierowa

08 lut 2017 | Komentarze (0) | Literatura

Odkąd na naszym rodzimym rynku pojawiły się pierwsze czytniki, a było to już parę ładnych lat temu, niechybnie rozgorzała dyskusja na temat tego, co jest lepsze?

 

Czytnik, czy książka papierowa. Zwolennicy obu grup prześcigali się w argumentach. Przytoczmy ich kilka. Za książką papierową  (drukowaną) przemawiało wiele setek lat tradycji, od Gutenberga począwszy, aż po czasy dzisiejsze.  Ale tradycja to przecież nie wszystko, prawda? Książka papierowa jest dla wielu uosobieniem tej wspaniałej podróży, którą można odbyć w wyobraźni i cały smak w trzymaniu w rękach tego papieru, fantazyjnej okładki, zapachu książki...o tak, właśnie zapach! Na portalu Facebook znajdziemy przecież nawet całe grupy dyskusyjne w stylu: „Uwielbiam zapach książek”, „Nałogowo wącham książki”. Książki papierowe mają swój, niekiedy słuszny, ciężar, format i styl. Są niekiedy (co bardzocieszy) nieodłącznym towarzyszem damskiej torebki i męskiej torby. Ale jednak książki papierowe mają swoje wady i jest ich całkiem sporo w porównaniu do e-booka.  

Czytniki zdominowały dzisiejsze czytelnictwo i nie jest to teza bez poparcia. Oczywiście wiekszość bibliofilów powie głośno, że tylko Kindle i nic więcej, jednakże to, na jakim czytniku czytamy, nie ma większego znaczenia. Oczywiście Kindle był pierwszym rozreklamowanym urządzeniem do cyfrowego przechowywania książek, nadawał kierunek innym czytnikom, wprowadzał udogodnienia (zakładki, notatki, internet 3G,  radio, itp.), jednak obecnie, mnogość urządzeń i ich niekiedy bliźniacze podobieństwo, przyprawiają o zawrót głowy. Dla fanów czytników, książka będzie miała same wady:

  •  jest zazwyczaj droższa od e-booka
  •  jest cieżka i nieporęczna (dotyczy szczególnie opasłych tomów)
  •  jest łatwo zniszczalna, można wylać napój itp.
  •  trzeba się pofaygować do księgarni, albo na pocztę, czy do paczkomatu, a ksiażki na czytnik kupujemy i mamy w 5 minut na urządzeniu
  •  po książce rzadko piszemy, podkreślamy, bo zazwyczaj dbamy o jej wygląd, a czytnik umożliwia robienie notatek, zaznaczanie najlepszych fragmentów, a po skończonej lekturze, daje możliwość powrotu do wybranych fragmentów.

Osobiście, skłaniamy się ku e-bookom – brakuje nam wad. Nie potrzebujemy wąchać książek, lubimy kupować w Internecie i tak jak większość osób, chcemy mieć coś już, zaraz. Ebooki dają wspaniałą możliwość zabrania w świat ze sobą mnóstwa książek w jednym urządzeniu. Dają wybór, by w nudnej podróży pociągiem przenieść się między światami. Dodatkowe opcje – typu lampka do nocnego czytania (wiwat latarki chowane pod kołdrą przed rodzicami), czy możliwość robienia notatek i powrotu do nich po jakimś czasie – uwielbiamy to. Za to właśnie kochamy e-booki!


Przeczytaj także

Najpopularniejsze gatunki self-publishingu

Komentarze: 0 | 08 lut 2017 | Literatura

5 najpopularniejszych gatunków książek wydanych w modelu self-publishing na których zarobisz!

Jak wydać e-book?

Komentarze: 0 | 08 lut 2017 | Literatura

Większość z ludzi w pewnym okresie swojego życia posiada potrzebę podzielenia się swoimi myślami...

Komentarze

Brak komentarzy.
Bądź pierwszy!