Szepty Ukochanego - Rumi

dodany 16 sie 2013, 14:48 przez Przestrzeń Serca
ściągnij podgląd

Informacje o książce

  • Ocena: 5.0 na 5
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0
  • 5.0

Kategoria

Poezja

O książce

Sława poezji Rumiego, perskiego sufiego, mistyka i filozofa okrążyła już cały świat. Do dziś Rumi jest najpoczytniejszym poetą w Stanach Zjednoczonych, a cytaty jego wierszy można odnaleźć niemal wszędzie. I po dziś dzień jego słowa niezmiennie poruszają serca ludzi – zwłaszcza tych, którzy wyczuwają w nich duchowy pierwiastek.

Jest coś zachwycającego w prostocie wierszy Rumiego i w tym, jak mówi on o miłości – a raczej o Miłości. Bo choć, jak sam pisze, „miłość nie potrzebuje żadnego imienia, kategorii, czy definicji”, najczęściej jednak Rumi pisze o miłości doskonałej, o miłości duchowej – o miłości duszy do Boga, która nie ma początku, ani końca. Jego miłość do Stwórcy, tak bliska i intymna, jest tak silnie wyrażona w jego poezji, że nie nazywa Go już abstrakcyjnym pojęciem „Bóg”, lecz „Ukochanym” lub „Przyjacielem”. Bo przecież to
właśnie On jest tym, który jest najbliższym z najbliższych.

A jednak Rumi nie gardzi miłością ludzką. Dostrzega piękno w każdym przejawie miłości, widzi boską iskrę w każdym szczerym uczuciu wypływającym z głębi serca człowieka. Czyni to jego poezję prawdziwie ponadczasową i trafiającą do wszystkich: do matki kochającej dziecko, do duchowego poszukiwacza i do pary zakochanych. Poeta zuchwale obwieszcza światu: „Miłość jest moją religią. Miłość jest moim Bogiem.” Opiewa swą muzę, Miłość, jako tę, która jest ponad wszelkimi religiami, kastami, rasami czy przekonaniami.

W tym krótkim e-booku zebrałam i przetłumaczyłam dla Ciebie, Czytelniku, 108 najpiękniejszych cytatów Rumiego – nie po to, byś mógł poznać bliżej Rumiego, lecz po to, byś mógł poznać bliżej samego siebie. Bo Rumi dotyka spraw uniwersalnych, dotyczących każdego serca i każdej duszy. Smakuj każde ze słów, zatrzymaj się nad każdym i zajrzyj w głąb swego serca. Nie czytaj tylko po to, by zaspokoić umysł – poczuj głęboko w sobie każde ze słów. Bo poezja taka, jak poezja Rumiego, ma moc przemiany ludzkiego życia.

Liczba stron

59

Komentarze

Brak komentarzy.
Bądź pierwszy!